PROJEKTY UE

KONTAKT

BLOG

KARIERA

INWESTORZY

AKTUALNOŚCI

O NAS

PROJEKTY

PL / EN

STUDIO

Incuvo – Przeniesiemy Cię do wirtualnej rzeczywistości!


Incuvo S.A. to powstałe w 2012 r. katowickie studio deweloperskie z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu gier.


Incuvo przez kilka lat specjalizowało się w tworzeniu gier wideo na urządzenia mobilne i konsole jednak obecnie całkowicie koncentruje się na wirtualnej rzeczywistości – zajmuje się pracą przy produkcji gier na urządzenia VR.


Studio tworzy zespół doświadczonych programistów, projektantów, artystów, testerów i badaczy naukowych, których motywuje prawdziwa pasja do VR-u. Spółka odpowiada za powstanie takich tytułów jak „Layers of Fear VR”, „Blair Witch VR Edition”, „Green Hell VR”, czy „Bulletstorm VR”, które zostały wydane na wiodące platformy sprzętowe wirtualnej rzeczywistości, w tym Meta Quest 2 i 3, Sony PlayStation VR2, Steam, HTC, Oculus Rift oraz Pico.


Aktualnie studio koncentruje się na:


⦁    dalszym rozwoju gry „Green Hell VR”, w tym w 2025 r. udostępnione zostaną łącznie trzy aktualizacje zawierające dodatkową zawartość i nowe funkcjonalności


⦁    pracy nad projektem „Bison”

 

Grupa People Can Fly


Od końca 2021 r. Incuvo jest częścią grupy kapitałowej People Can Fly, której spółką dominującą jest PCF Group S.A. z siedzibą w Warszawie. Incuvo nie posiada spółek zależnych.


Podstawowym przedmiotem działalności Grupy People Can Fly jest produkcja gier wideo.


Poniższy schemat przedstawia skład i strukturę Grupy People Can Fly na dzień publikacji raportu rocznego Incuvo S.A. za rok obrotowy zakończony 31.12.2024 r., tj. na dzień 19.03.2025 r.

 

 

 

Przewidywania dotyczące rozwoju Incuvo


Na dalszy rozwój Incuvo w kolejnych okresach decydujący wpływ będą miały dwa główne czynniki: sytuacja na rynku gier VR, która w decydujący sposób wpływa na możliwość pozyskania nowych kontraktów w modelu work-for-hire lub uzyskania przychodów ze sprzedaży gier własnych oraz decyzja PCF Group S.A. o stopniowym wycofaniu się z działalności wydawniczej w zakresie gier VR.
 

Produkcja sprzętu wirtualnej rzeczywistości wymaga poniesienia znacznych nakładów na badania i rozwój, a także zaangażowania wysoko wykwalifikowanych specjalistów, co sprawia, że segment ten pozostaje wysokokosztowy, przy jednoczesnej wciąż ograniczonej bazie odbiorców tego produktu. Dlatego przyciągnięcie nowych użytkowników jest kluczowe dla zapewnienia dalszego rozwoju segmentu gier VR. Tymczasem pomimo postępów w technologii, sprzęt VR wciąż nie osiągnął poziomu, który mógłby zapewnić płynne i komfortowe doświadczenia dla szerokiej publiczności. Problemy takie jak ograniczona rozdzielczość, opóźnienia, czy niewystarczająca ergonomia negatywnie wpływają na pozyskanie nowych użytkowników platform VR. Ponadto w wielu przypadkach gry VR nie oferują doświadczeń znacząco wyróżniających się na tle bardziej tradycyjnych gier, co sprawia, że potencjalni gracze często nie widzą wystarczającej motywacji, aby zainwestować w kosztowny sprzęt VR. Dodatkowo gry VR poddane są silnej presji konkurencyjnej ze strony gier komputerowych, konsolowych i mobilnych i choć są bardziej interesujące pod względem nowatorskości, to nie są w stanie zaoferować zbliżonego poziomu dostępności tytułów, dostępu do społeczności graczy, czy nawet wsparcia technicznego. Powyższe czynniki sprawiają, że rynek gier VR mierzy się z zauważalnym spowolnieniem, a dalsze szerokie inwestycje w ten segment rozrywki stoją pod znakiem zapytania. Jest to szczególnie zauważalne w odniesieniu do tzw. platform holders, tj. podmiotów zajmujących się produkcją i utrzymaniem platform sprzętowych VR, takich jak Meta lub Sony, które w ostatnim czasie zakończyły (Sony), lub znacznie ograniczyły swoje budżety przeznaczone na dofinansowanie produkcji gier VR (Meta), z których środki udostępniane były deweloperom gier VR. Z tych powodów coraz trudniejsze jest pozyskanie partnera do realizacji nowych projektów VR, który byłby zainteresowany sfinansowaniem lub partycypacją w sfinansowaniu takich produkcji.


Jednocześnie Zarząd Incuvo ocenia, że w związku decyzją Zarządu PCF Group S.A. o stopniowym wycofaniu PCF Group S.A. z działalności wydawniczej w zakresie gier VR dojdzie do istotnego ograniczenia dotychczasowej współpracy pomiędzy Incuvo a pozostałymi podmiotami grupy People Can Fly nad produkcją i wydawaniem nowych gier VR. Spółka pozostanie częścią grupy People Can Fly, jednak jej przyszły model działania będzie w znacznie mniejszym stopniu opierał się o współpracę z zespołami i studiami grupy People Can Fly niż zostało to ujęte w strategii Incuvo podanej do publicznej wiadomości w dniu 15.04.2024 r. („Strategia”).


W świetle powyższych okoliczności, Zarząd Incuvo podjął decyzję o zawieszeniu realizacji dotychczasowej Strategii i rozpoczęciu prac nad przygotowaniem jej aktualizacji, w ramach których Zarząd planuje w szczególności:


⦁    dokonać przeglądu kompetencji Incuvo w zakresie produkcji i wydawnictwa gier VR oraz w zakresie rozwoju biznesu (business development) i samodzielnego pozyskiwania nowych projektów do realizacji, w celu zidentyfikowania obszarów wymagających wzmocnienia;


⦁    ocenić dotychczasową działalność i osiągnięcia Incuvo w segmencie gier VR oraz perspektywy na dalszy rozwój w ramach tego segmentu;


⦁    przeanalizować bieżącą sytuację i perspektywy rozwoju segmentu rozszerzonej rzeczywistości (extended reality, XR) oraz segmentu gier pod kątem zidentyfikowania obszarów wykazujących potencjał na możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie kompetencji i doświadczenia Incuvo.


Niezależnie od powyższego w 2025 r. spółka będzie kontynuowała prace nad projektem Bison, którego premiera odbędzie się w czwartym kwartale oraz prowadziła dalsze prace związane ze wsparciem i rozwojem gry „Green Hell VR”. Oznacza to, że za największą część przychodów, które spółka osiągnie w 2025 r., będą najpewniej odpowiadały wynagrodzenie za prace nad projektem Bison wykonywane na zlecenie PCF Group S.A. oraz przychody ze sprzedaży gry „Green Hell VR”.


Katowice, 19 marca 2025 r.

Incuvo

Przeniesiemy Cię do wirtualnej rzeczywistości!

Incuvo SA to katowickie studio z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu gier. Spółka powstała w 2012 roku. Przez lata studio zdobyło ugruntowaną pozycję na rynku międzynarodowym.

 

Incuvo przez kilka specjalizowało się w tworzeniu gier komputerowych na urządzenia mobilne i konsole jednak obecnie całkowicie koncentruje się na wirtualnej rzeczywistości – zajmuje się portingiem oraz produkcją gier na urządzenia VR.

 

Firmę tworzy zespół doświadczonych programistów, projektantów, artystów i badaczy naukowych, których motywuje prawdziwa pasja do VR-u. Portowanie odbywa się w modelu work for hire lub na własny koszt studia, w zamian za część przyszłych przychodów ze sprzedaży. Incuvo zamierza także produkować własne tytułu VR w oparciu o znane IP.

 

Spółka jest twórcą Layers of Fear oraz Blair Witch VR. VR-owa odsłona Blair Witch, która powstała na zlecenie studia Bloober Team, cieszy się dużą popularnością wśród graczy.

 

Incuvo obecnie kontynuuje prace nad grą Green Hell VR, która miała premierę w 2022 roku i została wydana na platformach Meta Quest 2, Steam, Oculus Rift oraz Pico. W 2023 roku premiera tego tytułu planowana jest również na platformie PS VR2. 

 

Również w 2023 roku ukaże gra Bulletstorm VR, będąca VR-ową adaptacją jednej z gier z portfolio studia People Can Fly (PCF Group S.A.), które od grudnia 2021 roku jest większościowym udziałowcem Incuvo S.A.

Użytek konsumencki wiodącym na rynku wirtualnej rzeczywistości Od 2020 do 2025 r.


Na rynku wirtualnej rzeczywistości największy udział miał sektor konsumencki (gry i aplikacje rozrywkowe) ze względu na dużą penetrację tego sektora w branży gier. Technologia immersyjna stosowana w grach wirtualnej rzeczywistości wprowadza użytkownika w nowy, ekscytujący świat wirtualny. 

Rynek gier w wirtualnej rzeczywistości


Wielkość światowego rynku gier VR została oszacowana na 11,56 mld USD w 2019 r. i oczekuje się, że w latach 2020-2027 będzie on rósł w tempie 30,2% rocznie. VR poszerzył zakres doświadczeń związanych z grami, dając graczom możliwość wejścia do ich ulubionych gier.


Oczekuje się, że największa siła napędowa rynku gier w wirtualnej rzeczywistości będzie pochodzić z tzw millennials (pokolenia Y). Ich zapotrzebowanie na zaawansowane technologicznie gry będzie wywierać presję na twórcach gier, by częściej stawiali oni na VR i sprostali rosnącym standardom rynku.


Rynek gier VR zapewnia graczom urzekające, wirtualne akcesoria, które poprawiają immersyjne doznania użytkownika. Ciągłe aktualizacje technologii, takich jak śledzenie ruchu, efekty 3D i interaktywna grafika, przyciągają uwagę graczy i napędzają rozwój branży. Użytkownicy zawsze potrzebują nowych, innowacyjnych źródeł rozrywki ze względu na gwałtowny wzrost ich możliwości wydatkowania pieniędzy. Coraz więcej graczy angażuje się w gry wirtualnej rzeczywistości.


Nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę zalety wirtualnej rzeczywistości w grach, że coraz więcej firm zajmujących się grami adaptuje narzędzia VR w miarę wzrostu popytu.

INCUVO S.A.

 

ul.Ligocka 103

40-568 Katowice

info@incuvo.com

 

NIP: 6342805589
KRS: 0000642202
Kapitał zakładowy Spółki: 7 142 252,50 zł (opłacony w całości)

Polityka prywatności

NIP: 6342805589, KRS: 0000642202

Kapitał zakładowy Spółki: 7 142 252,50 zł (opłacony w całości)

INCUVO SA

 

Ligocka 103

Katowice 40-568

 

info@incuvo.com

Wszystkie prawa zastrzeżone © INCUVO SA 2012 - 2022

Wszystkie prawa zastrzeżone © INCUVO SA 2012 - 2022 | Polityka prywatności Terms and conditions

Incuvo blog

Incuvo press kit

INCUVO SA

ul.Ligocka 103

40-568 Katowice

info@incuvo.com

 NIP: 6342805589
KRS: 0000642202
Kapitał zakładowy Spółki:

7 159 050,50 zł (opłacony w całości)